Egyéni konzultáció, tanácsadás és terápia, párterápia
Gyermekek esetében először a szülőkkel találkozunk, hogy megbeszéljük a gyermek - és ezzel a család - problémáját, megismerjük a gyermek fejlődését, és bemutassuk a szülőnek a munkánk menetét. Ezután négy-öt alkalommal a gyermekkel ismerekedünk meg, különböző vizsgálatokat, teszteket végzünk, hogy rálássunk a gyermekben zajló konfliktusokra, a nehézségeire, majd a szülőkkel ismeretetjük a probléma természetét, hátterét, a terápiás javaslatunkat. Szóbeli megállapodást kötünk az együttműködésről, a terápiás munka céljáról, kereteiről.
A foglalkozásokon az életkori sajátosságokat szem előtt tartva a kisebb gyermekeknél a játék, különböző alkotó tevékenységek kerülnek a fókuszba, míg a nagyobbaknál a beszélgetés is előtérbe kerül. A szülőkkel rendeszeresen találkozunk és konzultálunk, hogy megbeszéljük a tapasztalatokat.
Felnőtt konzultáció esetén az első alkalom esetleg hosszabb találkozás is lehet. Ezután mindkét félnek módja van dönteni, hogy vállani tudják-e a közös munkát. Két-három alkalom után a pszichológus és a kliens közösen feltárja a felmerült problémát, tünetet, ennek hátterét a kliens életében, betekintenek a kliens élettörténetébe, majd szóbeli megállapodást kötünk a terápia céljáról, keretéről a kliens nehézségeinek ismeretében.
Serdülők jelentkezésénél fontosnak tartjuk, hogy a serdülő, amennyiben szeretné, részt vegyen a szülő konzultációs időpontjain is.
Szülő-csecsemő/kisgyermek konzultáció
A szülők számos kérdéssel, bizonytalansággal és nehézséggel találkozhatnak 0-3 éves korú gyermekükkel kapcsolatban a sok öröm mellett. Ezen nehézségekről és a velük járó érzelmi megterhelésről nehéz nyíltan beszélni, sokszor felismerni is. A csecsemők alvása, evése és sírása körüli kétségek szinte minden szülőben felmerülnek:
- altatási nehézségek, sűrű felébredések, nehéz visszaalvások,
- szoptatási nehézségek, hozzátáplálás kérdései, ételek elutasítása, válogatósság,
- nehezen csillapítható, gyakorinak tűnő sírás, nehezen megnyugtathatóság.
Ezen túl kérdések merülhetnek fel a baba érzelmi állapotával, a szülő és a baba kapcsolatával, a szülők szerepével kapcsolatban is. Ahogy nő a csecsemő, előtérbe kerülnek a mozgásfejlődéssel, beszédfejlődéssel, szobatisztasággal kapcsolatos kérdések, a kisgyermek saját, önálló akaratának megmutatásának kísérlete.
Sok-sok kérdés és bizonytalanság kíséri a szülőség és a szülő-csecsemő kapcsolat első három évét. Előfordul, hogy szükség van külső segítségre az elakadások megbeszélésére, megértésére.
A szülő-csecsemő/kisgyermek konzultáció olyan helyzet, ahol a szülő(k) és a csecsemő is jelen van. Szokatlannak tűnhet, de minden téma, esemény a baba jelenlétében történik. A konzultáció 5-10 alkalmat ölel fel. E folyamat során közös gondolkodással és megfigyeléssel a szülőknek rálátása nyílik az adott helyzet más perspektívából történő megélésére, megoldására, emellett sikerülhet a csecsemő/kisgyermek-szülő, szülő-szülő kapcsolat esetleges félrecsúszásainak helyrebillentése.
A módszert Prof. Dr. Hédervári-Heller Éva és Dr. Németh Tünde adaptálta Magyarországon.
Lemondási feltételek
48 órával a megbeszélt konzultáció előtt a lemondás ingyenes. Az elmaradt alkalom lehetőség szerint bepótolható. A 48 órán belüli lemondás esetén az ülés teljes összege kifizetésre kell kerüljön a kliens részéről. Kivételt jelentenek a vis major esetek - betegség vagy egyéb előre nem látott kényszerítő körülmény, ami miatt az alkalom lemondásra került.